ZAPOJENÍ

Zapojení driverů řízených STEP DIR

Když jsem si pořídil svou první 7i96, tak jsem začal hledat informace jak na ni zapojit drivery od krokových motorů. Použil jsem motory Fastech S-Servo ST protože jsem měl na mašině nejdříve nespolehlivé china komponenty a už jsem chtěl něco 100% funkčního s enkodérem (se zpětnou vazbou). 

No, ale vrátím se k vlastnímu zapojení. Nejdřív jsem začal s hledáním na internetu a našel jsem dvě varianty zapojení VAR. A a VAR. B . Mohla by existovat i třetí varianta, která by vycházela z varianty VAR. A, kde by místo společné GND byl zapojen společný +5V a Dir - a Step -. Ovšem tato varianta by byla typická pro Asijské země a já žiju v Evropě.

Když jsem umístil výše zobrazený obrázek na diskuzní fóra CZ + EN s dotazem, které zapojení použít, tak kolem něj vznikla i trochu vášnivější diskuze. Problém nebyl v otázce, která varianta je správná. Na tom se většina odborníků shodla a obě varianty označily za správné. Ovšem problém nastal v tom, když jsem se zeptal, které zapojení je lepší. Tady už taková shoda nepanovala.

VAR. A je v manuály Mesy označována jako "single-ended". Pokud je potřeba například na STEPu předat informaci stavu:

  • logické 1, tak přes LED diodu v optočlenu protéká proud
  • logické 0, tak přes LED diodu v optočlenu NEprotéká žádný proud. Jedna ze zásad pro splnění EMC kompatibility říká, že pokud někde nemusí téct proud, tak ať tam neteče, což VAR.A splňuje. 

VAR. B je v manuály Mesy označována jako "diferential". Pokud je potřeba například na STEPu předat informaci stavu:

  • logické 1, tak přes LED diodu v optočlenu protéká proud tak jako ve VAR. A
  • logické 0, tak na vstupu optočlenu vznikne záporné napětí a optočlen MUSÍ být doplněn o antiparalelně zapojenou diodu (nebo ji MUSÍ obsahovat), ve které se vzniklý záporný proud spálí. Je to sice proti zásadě viz výše, ale někteří výrobci driverů při tomto zapojení umožňují používat vyšší frekvence signálu STEP DIR.

Já jsem si z toho udělal svůj závěr:

Pokud není výrobcem driveru dáno jinak, použiji VAR. A.

Dále může nastat situace, že chcete být Evropan, ale výrobce driveru Vám to neumožní. Například u takovéhoto driveru:

Pak zapojení bude takovéto:

Mesa +5V => driver +5V
Mesa STEP - <= driver -pulse
Mesa DIR - <= driver -direction


Enable buď nezapojíme, nebo:
Mesa OUT0+  <= driver Enable
Mesa OUT0- => GND (-pól ze zdroje)


UP/DOWN

Dále se Vám může stát, že najdete driver, kde bude označení UP a DOWN nebo CW a CCW. Nepanikařte, tohle je pouze jiný způsob řízení, které Mesa samozřejmě umí. Zapojte to takto:


Mesa STEP => driver UP
Mesa DIR => driver DOWN

(Samozřejmě musíte zapojit i + nebo -, nebo diferenciálně viz výše. )

Poté ovšem musíte nastavit v HALu LCNC tento způsob řízení. 

setp step_type 1

Často drivery umí STEP/DIR i UP/DOWN. Proto je potřeba aby LCNC i driver byl nastaven stejně. Pokud nevíte jak je nastaven driver, tak můžete jednu z variant zkusit a nemusíte se bát, že něco spálíte, akorát to nebude fungovat. Více najdete zde.

Názvosloví

Občas je matoucí názvosloví, protože si každý výrobce značí některé signály podle sebe.

  • STEP bývá někdy označen jako PULSE nebo CLOCK
  • EN - ENABLE = MF - MOMENT FREE je signál pro uvolnění kroutícího momentu. Někdy tento signál mají výrobci negovaný, tudíž abychom mohli rukou volně točit hřídelkou, tak je potřeba na tyto svorky přivést napětí (logická 1), nebo naopak tam nesmí být napětí (logická 0).

Zapojení vstupů/výstupů

Příklad zapojení vstupů/výstupů viz. obrázek.
zz912 | Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky