Jak začít s LCNC?

Zde napíšu návod na jednoduchou mašinku s 3 až 5-ti krokovými motory ovládanými  STEP - DIR a vřeteno ovládané relátkem. Ze začátku bez možnosti regulace otáček vřetene ze systému.

Linux CNC má pro NE-IT NE-elektronika dvě fáze:

1) první fáze: potřebujete:

  • Počítač s dobrou latencí například. DELL Optiplex 3020
    (jako repasy se prodávají za dobrou cenu a některé firmy na něj dávají záruku až 24 měsíců)
  • Mesa 7i96S v Evropě lze koupit zde.
  • Live CD s LinuxCNC (co s tím, naleznete zde)
  • Wizard (ikonkový průvodce, součástí Live CD)

V této fázi můžete zůstat po celý život a spokojeně nafrézovat tuny špon.


2) v druhé fázi si chce udělat trochu pauzu (což já bohužel neudělal) a nastudovat si něco obecně o Linuxech. Mě třeba pomohla tato knížka:

Nebojte se, na to abyste mohli používat LCNC nemusíte být specialisti, kteří jsou schopni vytvářet vlastní distribuce, na to je rozsah této knihy stejně nedostačující. Mě tahle knížka dala základy, na kterých mohu stavět. Jakmile Vám začnou něco říkat pojmy:

- distribuce

- kernel

- shell

- repozitář

- man ....., ...... -help

- sudo apt-get update

- atd.

tak se můžete vrátit ke studiu LinuxuCNC. Sice Vás bude čekat hodně studia, ale pak budete moci vytvářet co budete chtít. Ideální by byla i trocha samostudia C nebo Python. Já si bohužel prošel dvěma slepými uličkami. Ta první byla paralelní port a ta druhá, že jsem se snažil pochopit zákonitosti operačního systému GNU Linux studiem programu LinuxCNC. Hodně jsem nastudoval o operačním systému GNU Linux přes program LinuxCNC, ale je to jako když se snaží gynekolog opravit karburátor auta přes výfuk.

Polotovar

Pokud jste koupily stroj s Machem 3 nebo jej plánujete koupit, vyspecifikujte si variantu stroje jen s paralelním portem a demoverzí Machu 3. Chtějte demoverzi Machu, která je zadarmo, ať Vám může dodavatel předvést funkčnost stroje. Zároveň PC vhodné pro Mach 3 bude vhodné i pro LCNC. Nyní máte ideální polotovar. Zahoďte paralelní port, který stojí 000 nic a za ušetřené peníze plné verze Machu 3 si kupte Mesu 7i96 a začínáte s kvalitním hardware + software.

Mesa je doma

Takhle jsem začínal:

Nekopírujte, snažte se pochopit

Až budete zkušenější uživatelé LCNC, určitě nebude špatné si projít cizí *.hal soubory a podívat se jak ostatní řeší své nastavení LCNC. Ovšem ze začátku neztrácejte čas čtením fór, s tím že řešení problému, které je podobné Vašemu problému, Vám pomůže. Raději investujte čas do studia dokumentace LCNC,


Jeden uživatel fóra mi položil otázku týkající se správného nastavení vřetene:

"Najdu někde v manuálu co všechno musí být napsané aby to fungovalo?" 

A já mu odpověděl:

Ne, nenajdeš, je to daň za neomezenou univerzálnost LCNC. Někdo může mít:
- vřeteno bez ovládání z LCNC
- vřeteno ovládané on/off
- vřeteno ovládané on/off s řízením směru otáček
- vřeteno ovládané po ModBusu
- vřeteno s řízenými otáčky pomocí PWM modulu v Mesa kartě
- vřeteno s řízenými otáčky pomocí PWM modulu, které počítá CPU
- vřeteno s enkodérem, kde enkodér jen hlídá otáčky
- vřeteno s enkodérem, kde enkodér pomocí PID regulátoru reguluje otáčky a polohuje
- ...................
a těch dalších variant bych vytvořil mraky. Proto je minimální šance, že najdeš hal, který by přesně seděl na Tvůj stroj.

zz912 | Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky