Ochrana P1

Pokud budete chtít další vstupy, nebo výstupy, tak se vyloženě nabízí využít vstupy, nebo výstupy na konektoru P1.  V manuálu lze najít rozložení jednotlivých pinů.

Abychom si byli jistí, jestli se na konektor nedíváme otočeně, tak multimetrem propískáme piny, kde má být GND na P1 s GND na vstupu karty a 5V na P1 s 5V na vstupu karty. Defaultně jsou všechny piny nastavené jako vstupy. Na jejich stav se můžeme podívat v Halshow.

Pokud nemáte na konektoru P1 nic zapojeného, měli by všechny piny svítit žlutě (log. 1).

Pro odvážné

Je tady možnost používat tyto piny na přímo, tak jak v Arduinu. Pokud máte na to koule a nebojíte se možnosti zničení hlavního čipu na Mesa kartě, nebo možnosti snížení spolehlivosti, tak můžete. Jelikož jsem posera, tak jsem hledal nějakou možnost ochrany.

Mesa 7I37TA

Při prvním použití konektoru jsem použil rozšiřující Mesa kartu 7I37TA. Problém byl v tom, že Mesa 7i96 má P1 25-ti pin a 7I37TA má 50-ti pin. Tudíž to nebylo Plug and Play, ale člověk musel nastudovat manuály a obě karty propojit po pinech vodiči.

Aliexpress - 817 Module

Při dalším použití konektoru P1 jsem chtěl ušetřit a na Aliexpressu jsem našel plošňák s označením "817 Module".

Vše jsem si krásně zapojil a těšil jsem se na první zprovoznění. Na propojení používám vodiče určené pro nepájivé pole.

Na první zapojení to nefungovalo, tak jsem si zkreslil, ať vím co se tam děje.

Cílem toho článku, není hanit tento výrobek. Přiznávám, že jsem si měl jeho zapojení před koupi více prostudovat. Jde o to, že tento výrobek je bez úprav nevhodný pro tuto aplikaci. Problém nastává v rezistoru R2. Jelikož piny v konektoru P1 na Mesakartě jsou připojeny k PullUP rezistoru 4k7, tak nikdy nedosáhneme na pinu požadované napětí pro logickou 0. Rezistor R2 a PullUP spolu tvoří odporový dělič napětí.

Napětí 0 V až 0,8 V se interpretuje jako logická 0, napětí 2 V až 5 V se interpretuje jako logická 1. Citováno z Wikipedie.

Problém s rezistorem R2 jsem vyřešil tak, že jsem jej odpájel a plošky na PCB překlemoval cínem.

Pokud jen překlemujeme rezistor R2 funguje modul od 5V výše spolehlivě. Problém nastane, když máme napětí nižší než 5V. Pokud napájíme Mesa kartu a příslušenství z USB, nebo z nějakého 5V měkkého zdroje, tak můžeme naměřit na jeho výstupu i 4,7V, což už dělá modul nefunkční, nebo nespolehlivý. První možnost jak upravit modul pro provoz 5V +/- 1V je snížit hodnotu rezistoru R1, abychom zvýšily proud procházející diodou v optočlenu. Nevýhoda tohoto řešení je, že se zvýší i proud v indikační led a ta svítí jak blázen. Druhá možnost je přidání rezistoru R3 dle následujícího obrázku. Tímto řešením se zvýší jen proud protékající diodou optočlenu a dokonce se i sníží proud v indikační diodě.

Ve specifikaci tohoto modulu je, že má fungovat od 3.6V. No možná by s jinou indikační led diodou fungoval, ale konkrétní výrobek, který jsem měl k dispozici měl úbytek napětí na diodě optronu cca 1V, úbytek napětí na indikační led diodě 2V !!!. Tudíž když budeme počítat, tak na rezistoru nám zbyde napětí 3,6V - 1V - 2V = 0.6V. Pokud hodnota rezistoru je 3000Ohmů tak proud procházející přes rezistor vychází 0.6V / 3000 Ohmů = 0.0002A = 0.2mA což je hrozně málo na to aby mohl fungovat.

Mesa 7i96 - konektor P1 - pin 13

Dále bych chtěl upozornit na pin 13 u starých Mesa karet 7i96. Nových karet 7i96S se toto netýká. 

Tento pin má externí pull up rezistor R38 o hodnotě 300 ohmů, tudíž "817 module" na tomto pinu nebudou bez dalších úprav spolehlivě fungovat. 

zz912 | Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky