Vím jen, že elektřina kope

Tuto stránku chci věnovat těm, co o elektrice vědí jen to, že kope. Tím nikoho nechci nabádat k tomu, aby bez jakékoliv kvalifikace lezl do rozvaděče s nebezpečným napětím. Zároveň bych upozornil, že bezpečné napětí do 50V vás sice nepokope, ale může způsobit požár. proto své pokusy, nenechávejte zapnuté bez dozoru. Pokud se budete v něčem rýpat, tak si to před zapojením do elektřiny nechte zkontrolovat někým s požadovanou kvalifikací.

Pokud si chcete jen zkusit, zda si zvládnete udělat elektroinstalaci své budoucí frézky. Dám zde seznam komponent, které si můžete za pakatel koupit, nebo splašit někde z rozbitých elektrospotřebičů. Jde o to, ať si získáte lepší sebevědomí, když místo roztočení vřetene se Vám rozsvítí LED-ka, místo najetí na koncový spínač zmáčknete tlačítko, místo drahého 3Nm krokáče roztočíte mikromotůrek z vyřazené CD-romky. Pro tyto první pokusy bych vzal jakýkoliv PC s paralelním portem. S latencí bych si teď hlavu nelámal, protože paralelní port stejně pro mašinu, se kterou to myslíte vážně, používat nebudete.

 Schválně neudávám konkrétní www adresy, protože se eshopy neustále mění.

Začneme s nějakou základní výbavou. Multimetrem, pájkou, cínem, kalafunou. 

LEDku s rezistorem 330Ohmů. Toto lze vytáhnout z jakéhokoliv pokaženého spotřebiče.

Poté nějaké tlačítko s kablíky. Toto lze vytáhnout z jakéhokoliv pokaženého spotřebiče.

Jelikož se nám nebude chtít vše pájet, tak si můžeme pomoct s nepájivým polem a kablíky.

Pro seznámení se s dvoufázovým krokovým motůrkem si koupíme driver a patici s kondenzátorem. Krokový motůrek lze vytáhnout z CD-romky.

Informace o driveru si nastudujte zde.

Nevýhoda paralelního portu je, že jeho vodiče neobsahují 5V. Proto si toto napětí musíme odněkud vzít. Nejjednodušší je si ho vzít z vodiče USB, nebo z externího zdroje.

Nakonec je potřeba vyštrachat nějaký zdroj, nebo baterku od 8V do 35V pro motůrky z CD-romek. Nebudou žrát skoro nic, bude vyhovovat skoro cokoli. Dejte si jen pozor, abyste nepoužili zdroj proudu místo zdroje napětí !!!

Pokus č.1

Nejdříve si zkusíme zablikat LED-kou a dáme mu signál.

Tento pokus je důležitý i pro budoucnost. Pokud Vám nebude fungovat stroj, tak obyčejná LED-ka za pár korun vám pomůže s hledáním chyby.

zz912 | Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky