Quido 30/3

Každý, kdo si pohrával s myšlenkou retrofitu, nebo chce rozšiřovat svůj stroj, tak si pokládá otázku, jakou použít periferii pro vstupy/výstupy. Možností je opravdu hodně. Nejlevnější je použití několika LPT portů, nebo různé Arduino projekty, nebo aliexpress IO moduly. Já koukal po něčem průmyslovějším. Zaujala mě firma Papouch s jejich IO moduly. https://papouch.com/io-moduly/quido/rs232-rs485/

Cena pro hobby svět není nejlevnější, ale je třeba se dívat na moduly s vyšším počtem vstupů. Když pak podělíme celkovou cenu počtem vstupů, tak už to začne být zajímavé. Například u Siemense to vychází cca 200Kč/vstup. Samozřejmě se tady bavíme o projektu, kde je potřeba velké množství vstupů. Na projektu s malým množstvím vstupů si vystačíte se vstupy, které jsou na Mesa kartě. Kdo z Vás ovšem počítal počet vstupů i na malé frézce, tak ví, že dostat se k číslu 70 nebo 100 vstupů/stroj není žádný problém. Nejlépe tak vychází "Quido RS 100/3: 100 vstupů a 3 výstupy".

Je ovšem potřeba vzít v úvahu, že se jedná o modul, který je "pomalý". Není to dáno tím, že by byl nekvalitní, ale je to tím, že komunikuje po staré (ale léty ověřené) sběrnici RS485. Tudíž se nehodí na koncové, nebo referenční snímače. Tyto snímače zapojte do vstupů z Mesa karty, nebo do jiných rychlých vstupů. Když se do LCNC dostane informace o stisknutí tlačítka, nebo o stavu oleje v nádrži se spožděním pár desítek milisekund, tak se určitě nic neděje.

Jelikož momentálně nemám žádný projekt, který by vyžadoval velké množství vstupů, tak jsem si pořídil jen malý modul Quido 30/3. Chtěl jsem si osahat technologii Modbusu na RS485.

Co se týče převodu sběrnice RS485 do PC by Vám pan Poucha jistě doporučil jeho převodník SB485.

Já se rozhodl jít cestou Aliexpressu. Pro mě je důležitá hradba optočlenů na IO modulu a na převodu RS485/USB jsem se rozhodl šetřit. Doufám, že toho nebudu v budoucnu litovat, ale výměna by byla jednoduchá.

Jelikož modul primárně používá firemní protokol Spinel, je nutné jej přeprogramovat na komunikaci po protokolu Modbus. Vše je vysvětleno v dokumentaci.

Co se týče implementace IO modulu Quido 30/3 je nutno do HAL souboru přidat:

"loadusr -W mb2hal config=mb2hal_config.ini"

Pokud budete mít zájem o odladěný konfigurační soubor napište mi.

V HALshow pak stav pinů bude vypadat takto.

Konfigurační soubor je připraven defaultně. Lze v něm změnit, aby se název HAL pinů jmenoval jinak např. quido30, nebo ovladacipanel. Také piny se nemusí jmenovat "input.1" , ale třeba "stav_oleje" nebo "gmoccapy_run".

zz912 | Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky