PODPORA

Podpora LCNC je dána dobrovolnickou činností  komunity. I tyto stránky píšu ve volném čase a nikdo mě nesponzoruje :-) .Má to výhodu, že podpora je zdarma, ale nevýhoda je, že pokud Váš problém nikoho nezaujme, tak Vám nikdo neporadí. Pokud se někde zaseknete a nemůžete v dokumentaci LCNC najít odpověď na svou otázku, tak lze použít diskuzní fóra. Buď anglické https://forum.linuxcnc.org/, nebo české https://forum.strojirenstvi.cz/ . 

Napíšu pár tipů jak zvýšit pravděpodobnost, že Vám někdo pomůže:

1. Kouzelná slovíčka

Pro ty méně chápavé kouzelná slovíčka opravdu NEJSOU "Abraka dabra, copak su kouzelník?". Uvádím to zde, protože člověk na to občas v zápalu boje s problémem zapomene. Tak mě prosím nekamenujte, pokud najdete některé mé dotazy, kde jsem to opomněl.


2. Na co se ptát?

Kdysi jsem měl teorii, že je potřeba šetřit s dotazy na fóru, abych si nevyčerpal vstřícnost lidí na fóru a volil jsem jen dotazy nejnutnější. Tuto teorii, jsem po určité době zavrhnul. To že Vám nikdo neporadí s vaším dotazem, je opravdu jen o tom, že se nikomu nechtělo. Nehledejte v tom, žádnou zákeřnost, že Vás někdo chce ve Vašich problémech vykoupat. Tudíž se ptejte na všechno co Vás zajímá a buď Vám někdo pomůže nebo ne. Na druhou stranu aby se nezaplevelilo fórum, tak dodržujte následující rady pro psaní dotazů. Ono napsat pořádně dotaz, tak aby čtenáři a potenciální rádci měli šanci Vám pomoci dá docela práci, takže se zase nebojím, že od uvedení mé rady "ptejte se na cokoliv" se přehltí fórum.

3. Technické dotazy veřejně

Stává se mi, že mě oslovujete na fóru s technickým dotazem v soukromých zprávách. Mě to nijak nevadí, ale má to 2 stinné stránky. Za prvé pokud by někdo řešil podobný problém, tak se k naší diskuzi nedostane a za druhé, nejsem odborník, specialista na LCNC ani na elektroniku, takže pokud Vám poradím špatně, tak mě nikdo ze zkušenějších neopraví. Pokud i přesto chcete požádat o radu přímo mě, je nejlepší dát technickou část dotazu veřejně a do soukromé zprávy mě upozornit na položený dotaz. Snažím se předávat štafetu. Na fóru mi spoustu zkušených lidí radilo jak začít a tak když vidím nějaký dotaz začátečníka, tak se mu snažím pomoct a nechat energii zkušenějších na řešení složitějších problémů. Občas se mi stane, že radím i lidem, kteří mají vyšší odbornost než já a po pár příspěvcích zjišťuji, že jim píšu nesmysly. Ovšem na fóru často odbornost tazatele z původního dotazu nelze poznat. Doufám, že se tito lidé nad mými nesmysly pouze pousmějí a aspoň ocení mou snahu pomoci.


4. Co nejvíce specifikovat svůj problém

Pokud někdo nový položí dotaz ve stylu "Mám LCNC a nefunguje mi to" , tak z toho žádný čtenář, ani potenciální řešitel není nadšený. Momentálně čeká někoho, kdo Vám bude chtít pomoci, tahání z Vás mnoha informací. Ono je to časově náročné jak pro tazatele tak pro potenciálního řešitele. Často se stane, že to jednu stranu přestane bavit, prostě řešení problému vzdá a druhá strana je akorát na*raná, za promrhaný čas a energii. Na druhou stranu jsme všichni nějak začínali a i já mnoho problémů vzdal, protože jsem je vyhodnotil, že jsou nad moje schopnosti. I to je jeden z důvodů, proč vznikly tyto stránky. Je možné, že jsem právě Vás na fóru sem odkázal. Tudíž nějaké základní body, které je vhodné pro představení se na fóru:
  • Mám frézku / soustruh / brusku ......
  • mám verzi LCNC 2.8.1 / 2.7.14 / ......
  • používám prostředí Axis / Gmoccapy
  • LCNC využívám s paralelním portem / Mesou / EtherCATem
  • LCNC ladím jen konfigurátorem / něco málo umím i s *.hal a *,ini
  • LCNC mi běží na PC / RPi
  • LCNC jsem instaloval z Live distribuce / sám jsem si jej kompiloval ze zdrojáků
  • mám nulové zkušenosti s elektronikou (umím zapojit drátky tak jak mi někdo poradí) / trochu jsem si hrál s Arduinem / elektronice se věnuji i ve svém profesním životě
  • jsem student a hledám nejlevnější řešení (jsem schopný si vyrobit i nějaký ten plošňák/ nevadí mi vyzkoušet si nějakou slepu uličku) / stroj s LCNC mě živý a každý den kdy stojí, mi přináší velké problémy
  • jaké konkrétní komponenty používáte (napsat, že je tam encoder, je informace o ničem), ideálně dodat odkazy nebo do přílohy dodat dokumentaci ke komponentám
  • vemte alespoň tužku papír, načrtněte co a jak máte zapojeno, poté mobilem vyfoťte
  • fotka stroje potěší

5. Konfigurátor

Už od počátku co píšu dotazy na fóra, tak se snažím své dotazy co nejvíce specifikovat, ale existuje jedna skutečnost, kterou si začátečník neuvědomí. Ve svých počátečních dotazech jsem uváděl, že mám základní nastavení z konfigurátoru a i přesto po mě chtěli lidé *.hal a *,ini . Vždy jsem tyto soubory přiložil, ale nechápal jsem, proč je musím přikládat, když jsem psal, že mám základní nastavení z konfigurátoru. Důvod je mi teď zcela jasný, většina zkušenějších lidí použila konfigurátor na vygenerování  *.hal a *,ini někdy před sto lety a pak si tyto soubory upravují podle sebe a nepamatují si co v těch konfigurátorech bylo a současné konfigurátory ani neznají. Na fóru jsou také i machři, kteří začali s LCNC spíše v té době s  EMC2, když žádné konfigurátory nebyly a museli si své *.hal a *,ini napsat sami. Pokud budete mít pocit, že by *.hal a *,ini byli potřeba, rovnou je přiložte do příloh.

6. Forma poděkování

Důvodů proč na spoustě i mých vláken chybí nějaký závěr může být několik. Často je to tím, že už jsem položil hodně dotazů a na nějaké vlákno jsem zapomněl, nebo některé mé projekty se vlečou roky, takže na nějaké to zakončení stále čekají. Proto mě zase prosím nekamenujte, že kážu vodu a piju víno. V mých ranných letech jsem si ani neuvědomoval, že je slušné dát zpětnou vazbu, že se něco povedlo na základě rad z obecně jakýchkoliv fór. Vždy jsem měl takovou radost, že mi něco začalo fungovat, že se mi zatemněl mozek. Teď když jsem na druhé straně a často musím z některých tázajících tahat informace jak z chlupaté deky, tak to vidím jinak. Kromě kouzelného slovíčka potěší i zpětná vazba, že se něco povedlo, ideálně nějaká fotka, nebo video.


zz912 | Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky